HABERLER

İKEV ANADOLU GENÇLİK ÖĞRENCİ YURTLARI İSTANBUL’DA TERCİH EDİLEN YUVANIZ
İlim, Kültür ve Eğitim Vakfı Anadolu Gençlik Yurtları, önümüzdeki öğretim yılı için hazırlanıyor...

On üç yıldır başarılı faaliyetlerini sürdüren vakıf İstanbul’da Lise, Üniversite erkek yurtları açarak yüzlerce öğrencinin barınması ve özel eğitimlerine büyük destekler veriyor.

   YURTLAR SADECE BARINMA YERİ DEĞİLDİR

 “Eğitim bütüncül bir süreçtir. Aileden okula, arkadaş ortamından barınılan mekâna kadar her unsur eğitim sürecini etkiler. İyi bir aileye sahip olmak oldukça önemlidir. Eğitim sürecinde varılacak yönü tayinde en etkili unsur ailedir. Ancak Üniversite ve üniversitenin bulunduğu şehir ayrıca üniversitede kurulan arkadaşlıklar bütün bir eğitim sürecinin yönünü değiştirebilir.

 Eğitim sürecindeki olumsuz değişimleri minimize etmek yahut olumlu dönüşümleri artırmak için yapılması gerek ilk şey güvenilir bir barınma yeridir. Bu barınma yerinin sadece barınılacak bir yer değil aynı zamanda bu yerin gençlerin eğitimlerine destek olacak bir vasıfta olması gerekir.

 Dünyanın, özelde ülkemizin içerisinden geçtiği süreçler dikkate alındığında; Milli ve Manevi Değerlerine bağlı, Akademik alanda başarılı, özgüven sahibi, değerinin farkında ve lider ruhlu gençlerin yetişmesi her zamankinden daha büyük önem arz etmektedir.

 İLİM KÜLTÜR VE EĞİTİM VAKFI olarak bu mülahazalar ile çıkmış olduğumuz yolculukta İstanbul merkezli olmak üzere Esenler ve Bahçelievler’de ERKEK YÜKSEK ÖĞRETİM, Pendik’te ERKEK ORTA ÖĞRETİM ve Üsküdar’da İlahiyat ve Sosyal Bilimler Erkek PROJE yurtlarımızla gençlere ve ailelerine hizmet vermekteyiz.

  YENİ YILA MERHABA

 2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı yakında başlıyor. Milyonlarca öğrenci ve aile yeni bir heyecanı yaşarken yeni bir hayata da merhaba diyor. Veliler öğrencilerini emanet edecek güvenilir okul, yurt ve öğrencilerle ilgilenecek vakıf, dernek ararken; öğrenciler devletin ve vakıfların kendilerine sunduğu burs imkânlarını kovalamaya şimdiden başladı bile.

 Bir toplumun geleceği kuşkusuz gençleridir. Nesillerin doğru ve sahih bir bilinçle eğitilmeleri toplumların devamlılığının olmazsa olmaz şartıdır.

 Bilhassa yükseköğretimde öğrencilerin karşılaşabileceği olumsuz ve gayri ahlâki durumlar aileleri endişelendiriyor. Yapılan araştırmalar öğrencilerin kötü alışkanlıklara üniversite yıllarında daha fazla bulaştığını gösteriyor. Bu endişeli durum karşısında aileler çareyi evlatlarını güvenebildikleri kurum ve kuruluşlara teslim etmekte buluyor.

 Ortaöğretimde ise durum daha da karmaşık görünüyor. Öğrencilerin hayatla yeni tanıştığı bu yıllarda ergenlik problemleri ve hayatlarına iz bırakacak büyük hata yapma riskleri aileler için endişe kaynağı. Bütün bu çaresizlikler aileleri güvenecekleri kurumlar noktasında bolca soru sormaya itiyor.

 Nerede kalacak, yemekler nasıl, yurt ve vakıf yönetimi nasıl, yurtlara giriş çıkış saatleri önemseniyor mu gibi maddi konulara yönelik soruların cevaplanmasını bekleyen veliler aynı zamanda; İbadetlerini öğrenebilecek mi, milli şuur verilebilecek mi, manevi eğitim programları var mı, haram helal dengesi korunuyor mu, gibi evlatlarının manevi eğitimlerine yönelik sorular da soruyorlar.

 Hamdolsun ki bu endişeleri biraz olsun giderecek kurumlarımız hayırseverler tarafından destekleniyor.

 Bu kurumların başında gelen İKEV, İstanbul'da sadece barınma değil aynı zamanda birçok eğitim imkânları ile endişeli ailelerin yanında olmaya devam ediyor.

 Öğrencilerin milli ve manevi hususiyetlerle donatılmış, Ehl-i Sünnet çizgisinde, amel ve ahlâk kavramlarını hayatının merkezine almış, akademik başarıları ve sosyal çalışmaları birlikte götürebilme becerisine sahip bireyler olarak yetişmesini hedefleyen İKEV; İlim, Amel, Ahlâk ve Milli Şuur kavramları etrafında sistemli olarak, erdemli ve başarılı insan fikriyatını öğrencilere aktarmaktadır.

 Önce Ahlâk ve Maneviyat prensibi etrafında ilim- aksiyon dengesini kurabilen bireyler yetişmesini hedefleyen eğitim programları ile öğrencilere katkı sunan İKEV Yurtları öğrenciler için bir hayat rehberi görevini üstleniyor.

 Öğrencilerin ve velilerin bunu iyi değerlendirmesi gerekir.

  NEDEN İKEV?

 Her çağda kötüler ve kötülükleri yayanlar olduğu gibi; İnsanları hayra ve kurtuluşa çağıran bir topluluk da hep olagelmiştir.

 İşte İKEV’in temel hedefi böyle bir topluluk olmak ve bu ulvi ideale sahip çıkacak yeni bir neslin yetişmesine katkı sunmaktır.

 Başarıyı sadece maddi kazanç olarak görmeyecek, kendisi örnek bir nesil olmanın yanı sıra insanlığın kurtuluşu için de çalışacak, İnançlı, kültürlü, geleceğin bilgi ve teknolojisine hâkim, özgüveni yüksek lider, ilim ve irfanla yoğrulmuş, kutlu bir geleceğin mimarı olabilecek bir nesil bu çalışmalarımızla geliyor.

 İKEV, Türkiye’nin böyle bir neslin yetişmesi için çok önemli bir ocak vazifesi görmüş; gerçekleştirdiği faaliyetler ve açtığı yurtlarla, her biri çevresini ve insanlığı aydınlatan çok sayıda insanın yetişmesine vesile olmuştur.

 Vakfımız İstanbul’da dört yurtta beş yüze yakın öğrenci barındırmakta ve eğitimlerine destek vermektedir.

 Aynı zamanda Türkiye çapında on beş yeni proje çalışmaları vardır.

 İlim, Kültür ve Eğitim Vakfı

 İKEV 

 Adres:          Namık Kemal Mahallesi Namık Kemal Caddesi 10.sokak No:5 ESENLER/İSTANBUL

 Telefon         0212 482 80 06

 Faks:            0212 653 41 71

 Eposta          bilgi@ikev.com.tr

 Web sitesi     www.ikev.com.tr