Haberler

İkev Esenler Yurdu Çarşamba Konferanslarının konuğu Operatör Dr. Fahrettin ÖZKAN oldu.
“DOĞRU VE YETERLİ BİLGİSİ OLAN HERKES İLK YARDIM UYGULAYABİLİR”

İKEV Esenler Yurdu Çarşamba Konferansları serisinin konuğu “İlk ve Acil Yardım” konusu ile Operatör Dr. Fahrettin Özkan oldu

Esenler yurdu eğitim komisyonu tarafından gerçekleştirilen eğitime İKEV Görsel Çalışmalar sorumlusu Hasan Ali Öz, yurt müdürü Muhammed Altuğ ve eğitimden sorumlu müdür yardımcısı Nurullah İpek’in de katıldığı programa öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Operatör Dr. Fahrettin Özkan konuşmasında, ilk yardımın, ani olarak hastalanan ve kazaya uğrayan kişilere sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, olay yerinde yapılan geçici bir uygulama olduğunu ve amacın kazazedenin durumunun kötüye gitmesini önlemek ve hayatını kurtarmak olduğunu belirtti.

 Dr. Özkan konuşmasında, “İlk yardım, olay yerinde yapılan bir uygulama olduğu için herkes tam ve yeterli ilk yardım bilgisine sahip olmalıdır. Kaza ve yaralanmalarda ölümlerin yüzde 10’u ilk beş dakikada solunum durmasına,yüzde 50’si ilk yarım saatte büyük kanamalara bağlı olmaktadır. Bu nedenle olay yerindeki ilk yarım saat çok önemlidir. Bu ilk yarım saate altın saat denilmektedir. Basit ama etkin ilk yardım önlemleriyle, olay yerinde meydana gelen kaza ve yaralanmalara bağlı ölümlerin 2/3 ünü önleyebiliriz" dedi.


“DOĞRU VE YETERLİ BİLGİSİ OLAN HERKES İLK YARDIM UYGULAYABİLİR”


Dr. Özkan, “Olay yerinde ilk yardım uygulamak için hiçbir ön şart yoktur. Ancak ilk yardımcı sakin ve soğukkanlı olmalıdır. Olay yerinde, en kısa sürede yaralının ya da hastanın canlı olup olmadığına karar vermek gerekir. Boğulma, kalp durması, yaralanma, kanama vakalarında doğru ilk yardımı uygulamak ve en acil şekilde 112 ile iletişime geçmek, ilk yardımın vazgeçilmez unsurlarıdır. Günlük hayatta en çok evde, çocuk veya yetişkinler çeşitli cisim veya gıda maddeleri ile boğulmaktadır. Bu durumda suni solunum uygulamaları gerekebilir. Bir diğer önemli konu da kalp masajıdır, kalp durduktan sonraki birkaç dakika içerisinde kalbini yeniden çalıştırmak amacıyla yapılan işlemdir. Çalışan bir kalbe masaj yapılmaz” ifadelerini kullandı.

İkev Esenler Yurdu Çarşamba Konferanslarının  konuğu Operatör Dr. Fahrettin ÖZKAN oldu. - Haberler - İKEV - İlim Kültür ve Eğitim Vakfıİkev Esenler Yurdu Çarşamba Konferanslarının  konuğu Operatör Dr. Fahrettin ÖZKAN oldu. - Haberler - İKEV - İlim Kültür ve Eğitim Vakfıİkev Esenler Yurdu Çarşamba Konferanslarının  konuğu Operatör Dr. Fahrettin ÖZKAN oldu. - Haberler - İKEV - İlim Kültür ve Eğitim Vakfıİkev Esenler Yurdu Çarşamba Konferanslarının  konuğu Operatör Dr. Fahrettin ÖZKAN oldu. - Haberler - İKEV - İlim Kültür ve Eğitim Vakfı